понеділок, 3 вересня 2018 р.

ЛРК. Валентин Посухов "Сім трав біля семи криниць"



Урок
Тема. Література рідного краю. Валентин Посухов «Сім трав біля семи криниць»
            Пригорща полтавських легенд ( українська література,  6 клас)
Мета: ознайомити учнів з творчістю полтавського письменника Валентина   
           Посухова, його дивовижними оповідками про минувшину своєї малої
           батьківщини;
           розвивати у школярів усне мовлення, пам'ять, увагу,вміння грамотно
           висловлювати свої думки,  робити узагальнення, висновки, навики
           виразного читання , інтерес до культури та літератури рідного краю;
           виховувати в шестикласників  любов до історичного минулого
           полтавського   краю.
Обладнання: портрет Валентина Посухова, бібліотечка його творів: «Сім трав  біля семи криниць», «Земля скарбів», «Що повідали назви полтавських річок»
Тип уроку:     Урок-подорож.
                                               Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями.
        * Які письменники рідного краю вам знайомі?
        * Про що пишуть письменники Полтавщини?
        * Чи хотіли б ви стати письменником? Про що б ви писали?
        * Що таке легенда? (народна оповідь про життя якоїсь особи чи незвичайну подію, оповита фантастикою, казковістю.)
III. Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Основний виклад матеріалу.
    На сьогоднішньому уроці ЛРК ми ознайомимося з творчістю сучасного українського літератора, прозаїка, гумориста, краєзнавця, лауреата обласної журналістської премії імені Григорія Яценка та лауреата премій імені Самійла Величка і Леоніда Бразова — Валентина Івановича Посухова , помандруємо сторінками книги  «Сім трав із семи криниць» (Пригорща полтавських легенд).
                     Урок-подорож
   Ми, діти,  пройдемо чотири зупинки :  «Життєпис», «Періодичні видання» , «Літературна», «Сенкан».                                 
                                                   Зупинка
                                                « Життєпис»
  Записати асоціативний кущ і коротко розповісти про життя Валентина Посухова ( працюємо ланцюжком)
                                     Асоціативний кущ
9 січня 1939р., с. Покровська Багачка, Хорольський район, батько на фронті загинув, мати — учителька, 1946р. — Полтава, 17 і 27 школах, 1956р. — Полтавський педагогічний інститут,історико-філологічний факультет, учитель, журналіст,письменник.
                                
                                   
                                                     Зупинка
                                       « Періодичні видання»
У вас на партах лежать листочки із завданням.
  Вам потрібно вибрати і записати ті назви газет, які стосуються Полтавщини.
1. «Голос України»; 2. «Полтавський вісник»; 3. «Миколаївські горизонти»;
4. «Комсомольці Полтавщини»; 5. «Харківська громада»; 6. «Вісті Хорольщини»; 7. «Київські новини»; 8. «Зоря Полтавщини».
2;4;6;8 — це ті видавництва газет, у яких працював Валентин Іванович, журналіст  понад 40 років.
                                                      Зупинка
                                               «Літературна»
   Діти, скажіть, будь ласка, що таке пригорща?( Обидві кисті рук, напівзігнуті й складені так, що в них можна тримати щось покладене, насипане і т.д.)
У збірці «Сім трав із семи криниць» у пригорщу Валентина  Посухова ввійшла 81 легенда, а моя пригорща вмістила 16 легенд.
      Коштовними прикрасами , якими хліборобський полтавський  народ оздоблював свої містечка та села , були численні легенди й перекази про рідні місця, про чудодійну силу навколишніх криниць і джерел, про лікувальну властивість чарівних трав, про світлих і темних героїв історії.
   «Сім трав із семи криниць» (ілюстрації)
СІМКА (7) — саме магічне і священне число. Вона уособлює мудрість, святість і таємне знання. Недарма сім днів Божественного творіння, сім нот гармонії представляють сімку досконалим числом.

      Виразне читання легенд
                 Робота у парах
Одна легенда на двох учнів. Спочатку читає учень, який сидить на першому варіанті, а потім продовжує читати той учень, який сидить на другому варіанті.
              ЛЕГЕНДИ
         1. Залізна Баба
 Бесіда
1. Які села згадуються у легенді? (Велика і Мала Селецька)
2. Що кличуть Залізною Бабою? ( гору і могилу)
3. Що чарівниця збирала у чашу? (сльози )
4. Якою птахою злетіла чарівниця? ( орлицею)
5. Куди пішла захисниця? ( у землю)
          2. Лихе місто
Бесіда
1. Про яку землю згадується у легенді? (земля навколо Литвяків)
2. Хто забрався на цю землю? ( з далеких країв змій-полоз)
3. Про якого хлопчика розповідається у легенді? ( Іванко – семиліток)
4. Як називалася гора у творі ? ( Сторожівля)
        3. Загадкове Саливонове городище
Бесіда
1. Що називали Саливоновим городищем? ( могутня фортеця)
2. Що викопали із землі? ( велетенський людський кістяк)
3. Де велетні закопали дзвони? ( в Удай)
            4. Та й загинув пан
Бесіда
1. Про яке село розповідається у легенді? (с. Котельва)
2. Про якого царя згадується у творі ? ( цар Горох)
3. Про яку річку згадується у тексті? (р. Ворскла)
4. Як звали пана ? (Лев)
           5. Поклик отчої землі
Бесіда
1. Хто такий Ридван-паша? ( відомий вельможа в турецькій землі)
2. Як опинився він там? ( маленьким вивезли з України)
3. Яка куля стрілила йому в серце? ( українська пісня)
4. Де він її почув? (коли повертався з полювання)
5. Куди подався Ридван? ( на Запорізьку Січ)
6. Ким його там обрали ? (кошовим  отаманом)
           6. Бордюгова сторожа
Бесіда
1. Які населені пункти згадуються у творі? ( Диканька, Котельва)
2. Що звуть Бордюговою сторожею? ( високий пагорб)
3. Як називали ніким не займаний предковічний степ?  (Диким полем)
4. Як звали козака? (Бордюг)
            7. Зінькова фортеця
Бесіда
1. Хто такий Зінько? ( хлопчик, який потрапив у татарську неволю)
2. Хто його визволив? (запорожці)
3. Куди сирота повернувся? (на Січ)
4. За якою річкою оселився? (р. Ташанка )
         8. Снітинські льохи
Бесіда
1. Про які дві гори йдеться у легенді? ( Снітинська та Ічаківська)
2. Як називалася річка у творі? ( р. Сула)
3. Яке свято згадується у легенді? ( Купала)
4. Що знаходиться у загадковому льосі ? (запорозькі скарби)
         9. Цар і коваль
Бесіда
1. Про яке місто згадується у легенді? (м. Полтава)
2. Скільки місяців оборонялася фортеця? ( три місяці)
3. Як звали міського коменданта? ( Келін)
4. Що трапилося з конем? (загубив підкову)
           10. Шведські скарби
Бесіда
1. Де зламалася карета ? ( під Новими Санжарами)
2. Де шведи діли колісницю? ( утопили у річці Ворсклі)
3. Через скільки років  шведи пропонували розчистити русло Ворскли під Новими Санжарами? ( через 250 літ)
4. За яку ціну хотіли це зробити? ( безплатно, але все , що знайдуть у річці , заберуть собі)
         11. Цілюща вода від панянки
Бесіда
1. Що спіткало Полтаву? ( страшне лихо, чорна хвороба)
2. Звідки її принесло? ( аж із Персії)
3. Хто допоміг полтавцям? (дівчина)
4. Що вона запропонувала? ( викопати криницю)
5. Як вдячні полтавці почали величати просту дівчину? ( шанобливо «панянкою»)
         12. Золото в кошиках
Бесіда
1. Де жив чоловік? ( у Мгарі)
2. Як його звали? ( Шокал)
3. Що знайшов у землі чоловік? (казан із червінцями)
4. Куди їх подів? ( закопав у коморі)
5. Про що задумався чоловік? ( що треба Богу віддячити)
         13. Золота гребля
Бесіда
1. Про яке місто йдеться у легенді? ( Котельву)
2. Золота гребля – це … (невеличкий місток)
3. Скільки грошей вимагав пан за греблю? ( три шапки золотих)
4. Чому у селі її називали «золотою»? ( бо дорого обійшлася)
         14. Розсипався дід грошима
Бесіда
1. Де відбуваються події? ( у Вовчику)
2. Про кого розповідається у легенді? ( про Матвієнчиху)
3. Що трапилося із жінкою? (вона розбагатіла і викупилась на волю)
4. Яким чином вона розбагатіла? ( пожаліла діда і витерла сльози йому)
        15. Зубанівська криниця
Бесіда
1. Ким був Зубань? (козаком)
2. Де він жив? ( за Хоролом в урочищі)
3. Що копав під горою? ( могилу)
4. А що викопав? ( маленьке джерельце)
5. Що заходився робити? ( криницю, бо була там цілюща вода)
        16. Співучий ярмарок
Бесіда
1. Скільки населених пунктів згадується у легенді? ( 15)
2. Який письменник побував на ярмарку? ( Михайло Коцюбинський)
3. Що пишно та старанно квітчали ? ( могутній старий дуб і криницю)
4. Кому раніше належала ця левада? ( жадібному панові)
5. Чому він осліп? ( бо закидав гноєм криницю)
6. Хто його врятував? ( один знахар  повідав йому про наругу над криницею)
7. Що вчинив пан? ( виправив помилку: розчистив джерело і поставив дубовий зруб)                                            


V. Узагальнення вивченого
Бесіда.
1. Яка  легенда найбільше сподобалася і чому?
2. Про який край розповідається у легендах?
3. Які назви населених пунктів запам’ятали?
4. Хто автор полтавських легенд?
5. Про які трави та криниці розповідається у збірці?
                                               Зупинка
                                              «Сенкан»
                     Скласти сенкан до слів  край, Полтавщина.
Край                                                              Полтавщина
Рідний, мальовничий                                  Історична, цікава                           
Зворушує, цікавить, манить                       Навчає, виховує, цікавить
Полтавський край — легендарна             Прекрасна земля , що подарувало
минувшина  мого роду.                               славетних митців.
Батьківщина                                                 Домівка


VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
      
                                               
VІІ. Домашнє завдання. Скласти сенкан до слова  «Легенда»

Немає коментарів:

Дописати коментар